Знати - це значить вміти застосовувати знання.
В.О.Сухомлинський
Творче використання спадщини В.О.Сухомлинського на уроках світової літератури
Слайд 1
Сучасний урок … Яким йому бути? Радісним, цікавим і бажаним, а головне-ефективним, є такий урок який відрізняється стилем, формами, засобами навчання “Урок іде цікаво – це означає, що навчання, мислення супроводжуються почуттям піднесення, схвильованості учня, подиву, здивування, навіть зачудування перед істиною, яка відкривається усвідомленням і відчуттям своїх розумових сил, радістю творчості, гордістю за велич розуму й волі людини”. В.О.С.
Слайд 2
«Знати – це значить уміти застосовувати знання» - вчив великий педагог. Тобто, знати В.О.Сухомлинського - це не означає вивчати досконало його праці. Це означає - використовувати його спадщину, творчо впроваджуючи її в свою роботу. Тобто, це творчо поєднувати його вчення з вимогами сучасності та інноваційними педагогічними технологіями в організації та проведенні сучасного уроку.
Особливо важливого значення в сьогодні набуває проблема активізації навчально-пізнавальної діяльності. Лише в умовах активного навчання, що стимулює розумову діяльність, сприяє формуванню пізнавальних інтересів, стає реальною мета: навчання, розумовий розвиток, виховання творчої особистості.
Слайд 3
Важливе місце відводить В.О.Сухомлинський саме читанню. Він наголошував, що потрібно читати думаючи та думати читаючи. Виробити ці вміння допоможуть такі форми роботи:
- цікаві повідомлення за ...;
- реклама книги, доби, творчості письменника;
- презентація твору іншими видами мистецтв;
- озвучення уривків;
- інсценізація: "Твір-очима сучасників" ( ".. .наступних поколінь");
- уривки з учнівських робіт;
- прес-конференція;
- конференція-діалог;
- літературно-географічний пошук.
Слайд 4
А що робити, щоб дитина взяла в руки книжку? І що читати? «Книги – океан, і серед цього океану хороші книги – як маленькі, віддалені островки; зумій побувати на кожному із них… В цьому океані легко заблукати і потрапити на мілину… Як вогню остерігайся низькопробного читання».
В.О.Сухомлинський. Не заблукати і правильно вибрати книгу допомагають матеріали стендів в класі: «Світ книги», «Розумникам».
«Не тільки читай, а й перечитуй, радив великий педагог … - Кожне нове читання буде відкривати перед людиною все нові грані краси і душі людини… Повторне читання безсмертних творів – це пізнання людиною самої себе». Виробити в учнів навички правильного читання допоможуть матеріали стендів: «Від автора – до читача». «Допитливим».
«Книги - це тисячолітня мудрість людства… Читання книги – це не механічний процес. Це творчість. В.О.Сухомлинський. Стенди «Творчий читач» та «Наша творчість» вчать мистецтву співтворчості автора і уч
Слайд 5
Особливі уваги при роботі з деталлю заслуговують запитання, які спрямовані на повернення свідомості учня до подробиць, які він не може помітити. Тут доцільними будуть такі форми роботи:
- запитання за круглим столом;
- конкурс запитань: "Розкрути деталь";
- діалог-суперечка: учень-вчитель; учень-учень; учень-автор;
- "музей" речей, деталей;
-
Спіймай деталь;
-
Калейдоскоп деталей;
-
Літературна експедиція.
Слайд 6
В.О.Сухомлинський писав: "Добувати знання-це означає відкривати істину, відповідати на запитання. Добивайтесь того, щоб учні ваші побачили, відчули незрозуміле, щоб перед ними постало запитання". Це такі форми роботи:
- запитання за круглим столом;
- "Вір - не вір";
- запитання з "Бочки-заморочки";
- "Ти мені - я тобі";
- "Далі - далі";
- "Гонка за лідером".
- Мозковий штурм»
Слайд 7
Важливим компонентом дидактичної системи В.О.Сухомлинського є розвиток пізнавального інтересу, пізнавальної активності: "Пізнання оточуючої дійсності шляхом спостереження і виявлення своєї позиції". А це говорить про те, що слід виробити в учнів уміння співставляти, протиставляти, виділяти головне, елементи, що повторюються, уміння бачити і розуміти відношення між елементами тексту, відкривати в світлі цих відношень нові смислові і естетичні особливості твору: А дітям можна запропонувати виконати такі завдання:
- " потаємне - невідоме";
- "свій" і "чужий" світ;.
- складання словника героя, твору.
- ігри: "Ти мені - я тобі",
- запитання з «бочки-заморочки",
"Далі-далі"; - запитання типу "Вір - не вір".
-
Займи позицію.
Слайд 8
В.О.Сухомлинський наголошував, що кожен день перебування в школі повинен стати для дітей відкриттям. Особливу увагу приділяв різного роду відкриттям через подорожі. Учнів можна запросити у подорож:
- у світ казки;
- у творчу лабораторію письменника;
- у внутрішній світ героя;
- в певну епоху;
- на лоно природи.
Результати спостережень діти обов’язково заносять до журналу спостережень. Тобто в зошит.
Слайд 9
В.О.Сухомлинський вчив, що хороший вчитель не дає готових істин, а вчить їх знаходити. Результативними під час спостереження і відкриття, при спілкуванні з прекрасним стануть такі форми роботи:
- коментар від імені автора;
- пейзажні та інтер'єрні замальовки.
- «мозковий штурм», аналіз ситуації, дискусії, діалог-суперечка тощо.
Слайд 10
Особливу увагу слід приділити заключній фазі роботи над текстом, який покликаний зібрати результати роботи в цілісне уявлення про текст і зробити текст надбанням етичного і естетичного світогляду учнів. "В розумовій праці на першому місці не заучування, не запам'ятовування чужих думок, а роздуми самого учня як жива творчість». Тому ми з дітьми працюємо над проектом «Цікаві завдання за творами світової літератури».
Це такі види робіт: тести, кросворди, ребуси, головоломки, «Впізнай твір, героя, автора», «Вір – не вір», малюнки, колажі та інсценізація, озвучення, зописати твір, вставити (діалог, пейзаж, портрет, тощо), рольові ігри «Я ведучий телепередачі про …».
Слайд 11
"Джерело інтересу - в застосуванні знань, у переживанні почуття влади розуму над фактами і явищами".
В.О.Сухомлинський
Позакласні заходи, Діалогові та інтеративні форми навчання - дають можливість учням застосувати набуті знання в нестандартній ситуації. Творчі роботи учнів обов’язково озвучуються на уроці (захищаються). Тематика підбирається з випереджаючими завданнями. Наприклад, домашнє завдання: записати риси характеру персонажа, тема наступного уроку – характеристика цього персонажа, творче використання матеріалів ДЗ: скласти промову на захист чи звинувачення героя.
Слайд 12
Одне із завдань літературного виховання, як відмічав В.О.Сухомлинський, «полягає не в тому, щоб не знайти порятунок в літературному творі, а щоб мати душевну опору у складній життєвій боротьбі, щоб навчитися мужності бути". Тобто, перейняти чийсь духовний досвід, чиюсь філософію буття. Саме на уроках літератури здійснюється пізнання світу через бачення його письменником, поетом, драматургом. А учням надається право висловлювати свої думки, шукати відповіді на нерозв’язані питання, поповнюючи свій життєвий досвід.
І саме ось ці дитячі роздуми і лягли в збірки, які ми випускаємо разом з дітьми: Це літературна газета, колективні збірки віршів, перші збірки поетичних творів, колективні твори-роздуми, тематичні творчі роботи учнів.
Ось саме таке поєднання спадщини В.О.Сухомлинського з вимогами сучасності, з концепцією літературної освіти та використанням інноваційних педагогічних технологій на уроках світової літератури та російської мови, сприяє розвитку мислення, що веде до розвитку інтелекту, до розвитку Особистості, здатної на творчу самореалізацію.