top of page

                                                                                                          Кабінет зарубіжної літератури

    Кабінет зарубіжної літератури... Яким йому бути? Я вважаю, що вирішити це питання вчителю допоможуть діючі програми зарубіжної літератури, де ставляться конкретні цілі, завдання, визначена мета вивчення предмета, а також зміст навчально­го матеріалу, проблема над якою працює вчитель.

   Для початку вчителю важливо визначитися з концепцією майбутнього кабінету. Спільна творча праця з дітьми підштовхнули мене до створення кабінету-клубу. Перш за все, слід зробити все, щоб у такому кабінеті було затишно. Тут має значення все: від кольорової гами - до розміщення стендів, меблів. І дрібниць у цьому питанні не може бути. Адже тут повинно бути зручно всім, хто цікавиться літературою.

В кабінеті не повинно бути нічого зайвого. Все повинно працювати на урок лі­тератури, н покращення сприйняття художніх творів.

   Ще одна головна особливість сучасного кабінету: кабінет повинен постійно змі­нювати свій вигляд, рубрики на стендах повинні бути змінними. І це закономірно. Адже змінюються і діти, і сприйняття ними творів, і підходи до них. Тому кабінет мас дивувати школярів весь час, даючи учням нові імпульси для роздумів.

   Учні, члени літературного клубу, самі визначилися з назвою кабінету, склали девіз, на базі кабінету працює актив любителів мистецтва слова.

   Маємо свою програму діяльності та план роботи, які направлені на формування творчого читача нетрадиційними формами і методами аналізу художнього тексту (за проблемою вчителя).

   В кабінеті є матеріали, що допомагають в організації діяльності як учителя, так і учня. Для вчителя: портрети письменників, ілюстрації, творчі роботи учнів, тематичні папки, дидактичний, роздатковий матеріал, схеми, опорні конспекти, таблиці, фоноте­ка, яка містить платівки і магнітофонні записи, діафільми та слайди до тем.

   Учні можуть знайти в кабінеті різноманітну додаткову літературу: довідники, посібники, словники, монографії, матеріали періодичної преси. Переважна частина матеріалів для учнів унаочнена у вигляді різноманітних стендів.

Створюючи кабінет, підбираючи матеріали стендів, керувалася порадами В.О.Сухомлинського.

  Верхні стенди - інформаційні: "Світ книги", "Читач і книга", "Автор і читач" містять рубрики, які змінюються раз на чверть. Важливо, вчитель періодично переві­ряв, що взяли для себе учні з рубрик. Матеріал підбирається такий, що буде доступ­ним, цікавим і потрібним учням різних вікових категорій.

  Кожен стенд, відповідно до назви, має свою мету, призначення, а, виходячи з цього, і відповідні рубрики.

„Світ книг»

„Книги - океан, і серед цього океану хороші книги - як маленькі, віддалені один від одного островки; зумій побувати на кожному із них... В цьому океані легко заблукати і потрапити на мілину,.. Як вогню, остерігайся низькопробного читання."

                                                                                                                                                                                                     В.О. Сухомлинський а Листи до сина ''

   Мета: підвищити інтерес учнів до читання, виховання потреби в читанні та інте­ресу до художнього слова, прищеплювати критерії для орієнтації на ринку сучасних друкованих видань, вчити самостійно вибирати книжку та спілкуватися з нею, озна­йомлювати школярів з кращими перекладами та українськими майстрами перекладу. Рубрики цього стенду несуть слідуючи інформацію:

  "Ключі до скарбниці" - інформація про те, як вибирати книги, як зорієнтуватися в світі книг. Це і вислови відомих людей, і методичні поради.

  "Цікаво знати" - цікава інформація про всесвітньо відомі бібліотеки, про людей, які зібрали великі власні бібліотеки.

  «Джерела мудрості" - висловлювання відомих учням людей про роль книги.

  Рубрика "Потрібно знати" дасть поради, як вберегти книги від пошкоджень, як їх відремонтувати, тощо.

  Центральна рубрика - ксерокопії фотографій всесвітньо відомих бібліотек.

„Читач і книга»

   „ Не тільки читай, а й перечитуй. Є книги, які потрібно людині перечитати за своє життя декілька разів, і кожне нове читання буде відкривати перед людиною все нові 1 нові грані краси і душі людини... Повторне читання безсмертних творів літератури - це, перш за все, пізнання людиною самої себе."

                                                                                                                                                                                                      В.О. Сухомлинський „ Листи до сина ''

   Мета: розширити читацький досвід учнів, вчити правильного, вдумливого, вира­зного читання та розуміння прочитаного, що буде сприяти розвитку сталої зацікавле­ності читанням, вчити школярів сприймати літературний твір як мистецьке явище, ро­зуміти його художню своєрідність, особливості індивідуального стилю автора. Стенд має сприяти розвитку особистості учня, який прагне черпати з книжок духовний до­свід людства і який, за допомогою тих самих книжок - намагатиметься розкривати й збагачувати свій власний духовний потенціал. А тому стенд має відповідні рубрики:

   "Мистецтво читати" - це поради, як навчитися читати "повільно", вдумливо, "заглиблюючись в значення кожного слова". Адже не секрет, що навчити читати - це навчити дитину бачити в тексті як зовнішній, змістовий її аспект, так і той таємничий зміст, а саме підтекст твору, усю глибину настроїв, відчувань, роздумів героїв, психо­логічну та соціальну обумовленість їхніх дій та вчинків.

 "Слово до читача" - має за мету розгорнути перед очима школярів панораму різноманітних художніх світів людей мистецтва та поради щодо того, як заглибитися в їх таємничий духовний світ.

 "Шлях до успіху" - це поради відомих учням людей про те, як навчитися свідо­мо і правильно читати, що має сприяти активізації розумової діяльності учнів, збага­ченню їх усного та писемного мовлення.

  Рубрика "Умій аналізувати" ознайомить учнів в доступній формі з різними ви­дами літературного аналізу художнього тексту, дасть орієнтовний план аналізу твору.

«Автор і читач»

Книги - це тисячолітня мудрість людства ... Читання книги - це не механічний процес. Це творчість. Оволодій цим мистецтвом - умінням, читаючи - виховувати себе, читаючи - думати, читаючи - мислити."

                                                                                                                                                                                                     В.О.Сухомлинський „Листи до сина "

  Мета: сприяти перетворенню духовних цінностей, закарбованих у літературних творах, в індивідуальний досвід учнів, розвивати почуття і мислення школярів, їхню читацьку культуру та творчі здібності, сприяти їхньому індивідуальному самовияв­ленню.

   Отже, матеріали стенду повинні спонукати читача до співтворчості з автором, адже саме творче прочитання тексту принесе духовну насолоду, сприятиме духовному розвитку особистості. Допоможуть у формуванні творчого читача вирішення нетради­ційних завдань, пробудять допитливість школярів, яка згодом перетвориться на любов до пізнання, на невичерпний інтерес до літературних фактів, подій.

   Рубрика "Мистецтво спілкування" дасть ключ до вирішення нетрадиційних завдань, навчить і дасть поштовх до самостійного пошуку засобів розкриття сутності нового поняття, пошуку шляхів вирішення конкретної проблеми.

  "Співтворчість читача і автора" - ця рубрика ознайомить учнів з видами співтворчих робіт, дасть поради як їх виконати. Саме ці види робіт повинні допомогти читачеві зрозуміти автора, допоможуть розібратися в питаннях: що? як? чому? зробив так автор.

   Рубрика "Слово від автора" - це роздуми авторів про співтворчість з читачем, це поради автора, як знайти шлях до розуміння творів мистецтва.

Рубрика "Творчому читачу" розповість конкретніше про той чи інший вид тво­рчої роботи, особливості її виконання. Наприклад, якщо учням пропонується скласти кросворд, то тут вони прочитають про історію виникнення та правила створення крос­вордів.

Між цими стендами - два невеликі:

"Слово про книгу" - де учні знайдуть роздуми, вірші про книги людей, які вже якось відомі учням.

"Друзі мої - книги" - тут учні можуть розмістити свої роздуми про книгу, як на­дійного і вірного друга.

Нижні стенди - це логічне продовження верхніх. Якщо верхні стенди носять здебільшого інформаційний характер, то нижні запропонують вирішити конкретні проблеми. Тут розміщено конкретні завдання кожного класу, які від стенду до стенду будуть ускладнюватись, а самі завдання в рубриках подаються диференційовано.

   Стенд «Розумникам» носить пошуковий характер. Робота по розвитку твор­чого читача базується безпосередньо на літературних та життєвих враженнях учнів. І завдання даного стенду - організувати ці враження, перш за все - зацікавити худож­нім твором. Адже не секрет, що перший крок учня до книги - це бажання її прочитати." А зацікавити дитину можуть цікаві повідомлення про автора, про книгу, відгуки на книгу, історія написання. Це можуть бути і учнівські роботи попередніх років: рекла­ма, презентація, відгуки, передмова та інші. Більшість текстів будується за принципом "Далі буде", тобто

робиться на найцікавішому. Або в тексті робляться певні пропуски, недомовки.Учні можуть задовольнити свою зацікавленість взявши в руки доступну додаткову літературу. Це, в основному, підручники різних років видання, матеріали, які є в класі та бібліотеці.

  До цього стенду підходять всі учні. Якість опрацювання матеріалу обов'язково слід перевірити на наступних уроках, а найважливіші моменти учні повинні відтвори­ти на підсумковій атестації.

   Стенд «Допитливим» - має сприяти розвитку читацьких умінь та навичок учнів, повинен сприяти організації дослідницької діяльності школярів, якою вони зай­муться самостійно вдома, використавши додаткову літературу, що, в свою чергу, сприятиме формуванню у учнів уміння працювати з книгою, довідково-бібліографічним апаратом, газетно-журнальним матеріалом. Щоб виконати завдання цього стенду учні повинні обов'язково вже використати саме додаткову літературу, отримавши її в учителя або завітавши до бібліотеки. Стенд запропонує учням різні види літературних досліджень, відповідно до їх можливостей та інтересів. В результа­ті цього учень, аналізуючи, порівнюючи, узагальнюючи фактичний матеріал, сам отримає нову інформацію. І якщо, завдяки виконаній роботі, художній твір схвилює учня, то у нього з'являться нові думки і почуття, що є необхідним для успішної спів­творчості читача і автора. Матеріали цього стенду, що носять дослідницький характер, вчитель може за­пропонувати учням на підсумковій атестації для підвищеного рівня.

  Стенд «Наша творчість» запропонує учням виконати різні види

нетради­ційних творчих робіт, які мають сприяти розвитку здібностей учнів. Адже в центрі уваги роботи кожного вчителя повинна стояти особистість учня, її творчий само роз­виток та самовиявлення. Тому, виконавши такі творчі роботи, учні не тільки прояв­лять творчість, а й покажуть своє бачення, своє розуміння тексту автора.

  Слід не забувати і про те, що одним із завдань сучасної школи нового типу - го­тувати особистість, яка б не тільки сприймала ідеї, але й уміла бути гідним захисни­ком цих ідей, була спроможна презентувати їх. Тому учень обов'язково повинен пре­зентувати та захистити свою творчу роботу. Творчі роботи виконують учні, які хочуть поліпшити свої навчальні досягнення.

На стенді «Сьогодні на уроці» розміщено різні за жанром та характером матеріали, що допоможуть учням наблизитися до тексту, до автора.

На стенді «Творчість юних» розміщено кращі творчі роботи учнів до творів, що вивчаються. На початку вивчення творчості того чи іншого автора - це роботи уч­нів попередніх років навчання, які потім заміняються роботами сьогоднішніх учнів.

  Всі рубрики на стендах змінні, тому незамінними помічниками вчителя повинні стати учні - актив кабінету. Вони допоможуть підібрати матеріали, змінити рубрики, дібрати самостійно цікавий матеріал.

    Важливо, щоб усі механізми кабінету спрацювали на художній текст, щоб кож­ному учневі було тут приємно, цікаво, спонукало його до творчого пізнання мистецтва слова.

Зарубіжна література. Каталог статей за періодичними виданнями

 https://drive.google.com/drive/folders/0B9PLVjVCgCtnU0d2am5HZkFudzQ

bottom of page